Sztuczna trawa na boisko vs trawa naturalna – jaki rodzaj murawy wybrać?

Data: 22 czerwca 2022 Autor: Wovengrass

Sztuczna trawa na boisko vs trawa naturalna – jaki rodzaj murawy wybrać?


Właściciele i zarządcy boisk sportowych mierzą się z trudną decyzją w trakcie planowania ich budowy lub modernizacji. Jaki rodzaj murawy wybrać? Do wyboru mają dwie podstawowe opcje – trawę naturalną lub jej technologiczny odpowiednik – nawierzchnię z trawy syntetycznej. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, obie opcje posiadają wady i zalety.

W tym artykule wskażemy jakie czynniki warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru odnośnie rodzaju nawierzchni na boisku sportowym. Po przeczytaniu tego artykułu poznasz też podstawowe różnice pomiędzy naturalną a sztuczną nawierzchnią.

Czynnik #1 – Intensywność użytkowania


Boiska naturalne przystosowane są raczej do umiarkowanego użytkowania. W wyniku nadmiernej eksploatacji dochodzi bowiem do uszkodzeń powierzchni oraz przerzedzenia trawy. To z kolei znacznie pogarsza efektywność gry oraz zwiększa ryzyko urazów i kontuzji. Murawę naturalną nie powinno się użytkować częściej, niż 4 godziny tygodniowo.

Jeśli docelowo boisko ma być przeznaczone do intensywnej eksploatacji, nawet do 10 godzin dziennie, to lepszym wyborem będzie murawa z trawy syntetycznej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Trawa syntetyczna wykonana jest z tworzyw sztucznych, które wykazują większą odporność na użytkowanie oraz czynniki fizyczne. Ponadto, nowe technologie pozwalają na bardzo solidne umocowanie kępek runa trawy w podkładzie, co zapobiega jej wyrywaniu. Dzięki temu unikamy jej przerzedzenia i nieestetycznego wyglądu boiska.

Czynnik #2 – Pielęgnacja i konserwacja


Naturalna trawa wymaga specjalistycznej pielęgnacji praktycznie przez cały okres wzrostu, co jest procesem bardzo kosztownym. Mimo poświęcenia jej uwagi, nie mamy nigdy pewności, że wyrośnie gęsta i dorodna. Oczywiście, zwiększamy na to szanse, decydując się na zakup wysokojakościowego gatunku trawy. Ale to nie wszystko. Będziemy musieli ją bowiem regularnie nawozić, nawadniać oraz kosić. To oczywiście generować będzie kolejne, stałe, koszty.

Mimo naszej uwagi, pracy i nakładów finansowych, nadal nie mamy pewności, że nasza naturalna trawa będzie wyglądać tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Ogromny wpływ na jej wygląd ma bowiem pogoda. Ani nadmierne upały, ani ulewy nie przyczynią się do bujnej i ładnie wyglądającej trawy.

Ze sztuczną trawą jest znacznie łatwiej. Jej wygląd nie zależy od warunków pogodowych. Natomiast koszty jej utrzymania i konserwacji są znacznie niższe niż w przypadku trawy naturalnej. Nie trzeba jej podlewać ani kosić. Tym samym oszczędzamy czas, wodę, energię i pieniądze.

Czynnik #3 – Okres przydatności


Szacuje się, że boisko sportowe z trawą naturalną „wytrzymuje” około 300 godzin użytkowania w sezonie. Te szacunki są dosyć optymistyczne, gdyż zakładają korzystne warunki atmosferyczne i umiarkowaną intensywność rozgrywanych meczów. Sztuczna trawa natomiast może być używana przez 7 dni w tygodniu, nawet po 10 godzin dziennie. Co istotne, w żadnym momencie nie trzeba się martwić o konieczność regeneracji podłoża, które jest gotowe do gry w każdym momencie.

Czynnik #4 – Wpływ na środowisko


To może być sporym zaskoczeniem ale wybór naturalnej trawy… jest bardzo niekorzystny dla środowiska. Głównym powodem jest konieczność jej regularnego podlewania. Obecnie borykamy się na świecie z coraz większym problemem dostępu do wody pitnej. Mając to na uwadze, każdy sposób na oszczędności w jej zużyciu wydaje się być pożądany.
Trawy syntetyczne, nie wymagają podlewania, a więc są ,,zieloną’’ alternatywą względem traw naturalnych. Oczywiście, ich produkcja oraz transport pozostawia w środowisku ślad węglowy. Niemniej jednak, w zestawieniu z kosztami środowiskowymi utrzymania naturalnej trawy, sztuczna nawierzchnia jest bardziej przyjazna dla środowiska.

Oprócz wody, wybierając sztuczną trawę oszczędza się bowiem również energię elektryczną, poprzez brak koszenia. Co więcej nie skazimy również gleby środkami ochrony roślin – pestycydami, herbicydami poprzez brak nawożenia. Dodatkowo, produkcja sztucznej trawy bazuje na tworzywach pochodzących z recyklingu lub – tak jak w przypadku naszej produkcji – z materiałów, które w 100% nadają się do ponownego przetworzenia.

Czynnik #5 – Wpływ na zdrowie


W świecie naukowym ciężko znaleźć dane dotyczące porównania wpływu na zdrowie naturalnej i sztucznej trawy. Istnieją jednak artykuły, które mówią o tym, że wszelkiego rodzaju przetarcia i urazy zdecydowanie gorzej wyglądają po kontakcie z włóknami syntetycznymi. Ma to związek z tym, iż naturalna trawa jest z reguły bardziej miękka i mniej się nagrzewa, aniżeli ta wykonana ze sztucznych materiałów.

Poza tym, często mówi się, że chodzenie/bieganie po naturalnej trawie poprawia samopoczucie i nastrój. Niemniej, obecnie sztuczne trawy są do złudzenia podobne do swojego naturalnego odpowiednika i naprawdę ciężko jest je odróżnić, nawet pod względem odczuć sensorycznych.

Czynnik #6 – Wygląd i estetyka


Jak już napisaliśmy, sztuczna trawa nie wymaga specjalnej pielęgnacji, a nowe technologie pozwalają uzyskać kępki bardzo zbliżone wyglądem do naturalnych. Poza tym, trawa syntetyczna jest wiecznie zielona – bez względu na pogodę i aktualną porę roku. Jej wygląd zawsze jest nienaganny i estetyczny. Co więcej, na sztucznej murawie linie białe boiska są zainstalowane podczas instalacji nawierzchni i nie wymagają częstego malowania. Linie białe są więc bardziej widoczne, estetyczne i utrzymanie ich jest mniej pracochłonne.

Podsumowanie


W tym artykule, opisaliśmy najważniejsze różnice pomiędzy trawą naturalną a trawą syntetyczną, aby maksymalnie ułatwić Twój proces decyzyjny i umożliwić CI świadomy zakup.

Ta innowacyjna technologia produkcji, którą wdrożyliśmy przy produkcji sztucznej trawy jako pierwsi na świecie, pozwoliła uzyskać zaawansowane produkty o wyjątkowej wytrzymałości. W efekcie powstają tkane sztuczne trawy o wysokiej trwałości, charakteryzujące się niezwykle naturalnym i estetycznym wyglądem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i wesprzemy Cię w podejmowaniu zakupowych decyzji.