Boisko – lodowisko

Data: 23 lutego 2023 Autor: Wovengrass

Boisko – lodowisko

W krajach skandynawskich, w okresie zimowym od lat stosuje się technikę przekształcania krytych boisk piłkarskich ze sztuczną nawierzchnią w lodowiska. Jest to idealne rozwiązanie dla obiektów, które w okresie zimowym są wykorzystywane na mniejszą skalę, np. ze względu na wysokie koszty ogrzewania obiektu.

– Czy łyżwiarstwo cieszy się w Polsce zainteresowaniem?

– Jakie wymagania w kontekście nawierzchni musi spełnić obiekt, aby mógł stać się lodowiskiem?

Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Jakie sporty zimowe preferują Polacy?


Sporty zimowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Na pierwszym miejscu od lat plasuje się narciarstwo, uprawiane zarówno na obiektach polskich jak i zagranicznych. Jako drugą, ulubioną dyscyplinę sportu uprawianą zimą jest łyżwiarstwo – chęć praktykowania tej dyscypliny sportu wyraża co trzeci Polak.

Umiejętność jazdy na łyżwach to idealna zabawa dla amatorów, ale również szansa na rozwój w kierunku dyscyplin profesjonalnych, tj. jazda figurowa czy hokej na lodzie. Nasuwa się jednak pytanie czy stan i liczebność lodowisk w naszym kraju jest zadowalająca i odpowiadająca na potrzeby użytkowników? W Polsce wciąż działa niewystarczająco dużo obiektów, co rodzi potrzebę tworzenia nowej infrastruktury zarówno sportu amatorskiego i profesjonalnego. Obecnie najnowocześniejszym lodowiskiem w kraju może pochwalić się Bytom.

Pomysłem na wsparcie rozwoju tego sportu w obszarze amatorskim może być przekształcenie nieużywanej w okresie zimowym infrastruktury piłkarskiej w lodowiska.

Planując lodowisko wybierz odpowiednie boisko


Kwestię przekształcania boiska w lodowisko należy przemyśleć już na etapie wyboru nawierzchni z tkanej trawy. Istnieje bowiem szereg czynników, jakie muszą zostać spełnione, aby lodowisko miało szansę poprawnie funkcjonować.

Sztuczna, tkana trawa jest materiałem odpornym na niskie temperatury. Z różnych rodzajów dostępnych nawierzchni syntetycznych należy wybrać tę bezzasypową (4G). Oznacza to, że trawa pod lodowisko nie powinna być wypełniona granulatem gumowym. Jedynym zasypem, który można zastosować jest piasek kwarcowy, który dociąży murawę.

Długość włókna runa także ma tutaj znaczenie. Dla boisk piłkarskich stosuje się długości powyżej 35 mm. Wysokość trawy wpływa bowiem na odczuwalny poziom miękkości murawy przez użytkowników. Gdy planujemy przekształcać boisko w lodowisko zaleca się jednak zastosowania krótszych włókien – od 20-35 mm.
Jeżeli podczas lata boisko jest typowym boiskiem piłkarskim to idealną nawierzchnią do wykonania boiska-lodowiska będzie tkana trawa bezzasypowa 4G produkcji Dywilan. Jeżeli boisko ma przeznaczenie głównie wielofunkcyjne, wtedy wybieramy trawy krótsze jak tkana trawa wielofunkcyjna .

Kolejnym ważnym elementem jest spód murawy. W przypadku murawy tkanej, zastosowany biały PP/PE nie stanowi izolacji cieplnej, tak jak w przypadku traw o spodzie lateksowym. Przy wyborze nieodpowiedniego spodu nawierzchni koszty chłodzenia lodowiska będą bardzo duże.

Warto dodać, że najlepiej na lodowiska sprawdzą się kryte boiska o wielkości od 800-1500 m2.

Gdzie w Polsce działa boisko-lodowisko?


W Polsce funkcjonuje kilka obiektów typu boisko-lodowisko. Jeden z nich należy do Tarnowskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji i zlokalizowane przy ul. Wojska Polskiego w Tarnowie. W okresie wiosenno-letnim obiekt służy mieszkańcom jako boisko, a w okresie zimowym zostaje przekształcony na zadaszone lodowisko i oddane do użytku mieszkańców.

W tarnowskiej inwestycji zastosowano trawę Dywilan, o wysokości 35 mm bez maty prefabrykowanej.