Sztuczna trawa na boisko – co wziąć pod uwagę przy wyborze.

Data: 13 lipca 2022 Autor: Wovengrass

Sztuczna trawa na boisko – co wziąć pod uwagę przy wyborze


Zakup sztucznej nawierzchni na boisko to duża inwestycja. Ten artykuł powstał, żeby ułatwić Ci proces decyzyjny. Wierzymy, że po jego przeczytaniu, będzie Ci łatwiej świadomie wybrać nawierzchnię, która idealnie wpasuje się w Twoje wymagania, a jej jakość i funkcjonalność będzie w dobrej relacji do ceny.

Czynniki istotne przy wyborze sztucznej trawy


Przy wyborze sztucznej trawy należy brać pod uwagę standardowe parametry jakościowe, takie jak:

  • Wysokość włókna sztucznej trawy;
  • Gęstość pęczków / m2;
  • Gęstość włókien / m2;
  • Dtex przędzy;
  • Masa runa trawy / m2
  • Masa całkowita trawy / m2;
  • Siła wyrywania pęczka runa z podkładu;
  • Przepuszczalność wody przez trawę;
  • Rodzaj podkładu jakim jest podklejona sztuczna trawa.


  • W dalszej części tego artykułu skupimy się na tych parametrach, które mają wpływ na wytrzymałość produktu oraz ekologię, czyli:
    1. Wysokości włókna sztucznej trawy;
    2. Sile wyrywania pęczka włókna z podkładu;
    3. Grubości włókien runa trawy;
    4. Rodzajowi podkładu, jakim jest podklejona sztuczna trawa.

    Wysokość włókna sztucznej trawy


    Producenci oferują różne wysokości traw. Podejmując decyzję warto jednak pamiętać o normach, które mogą dotyczyć naszego obiektu. I tak, żeby nawierzchnia spełniała normy FIFA mamy do wyboru następujące konfiguracje:

  • wysokość trawy 40-45 mm + gruba mata amortyzacyjna pod trawą + piasek + mała ilość granulatu gumowego;
  • wysokość trawy 45 – 50 mm + cienka mata amortyzacyjna + piasek + średnia ilość granulatu gumowego);
  • wysokość trawy 50 – 60 mm + piasek + granulat gumowy (bez maty amortyzacyjnej.

  • Ostatnia opcja (trawa o wysokości 50-60mm) wiąże się niestety z niskim komfortem gry oraz dużą ilością granulatu gumowego, co generuje dodatkowe koszty gdyż granulat trzeba uzupełniać. W efekcie, ten rodzaj nawierzchni jest coraz rzadziej stosowany.

    Z naszego doświadczenia i kalkulacji wynika, że opcja pośrednia, tj. wysokość trawy między 45 a 50 mm, jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem na rynku, spełniającym jednocześnie normy narzucone przez FIFA. Ma to również odzwierciedlenie w liczbach. Około 60% nawierzchni instalowanych obecnie w Polsce decyduje się na trawę o wysokości 45 – 50 mm.

    Inwestorzy budujący boiska wielofunkcyjne decydują się przeważnie na sztuczne trawy o wysokości runa mieszczącym się w przedziale 15 mm do 25 mm, wypełnione piaskiem kwarcowym. Natomiast na kortach tenisowych przeważnie znajdziemy sztuczną trawę o wysokości od 10 do 18 mm również wypełnioną piaskiem kwarcowym.

    Siła wyrywania pęczka włókien z podkładu


    Siła wyrywania pęczka włókien z podłoża jest podstawowym parametrem świadczącym o wytrzymałości i trwałości sztucznej trawy. Żeby sztuczna trawa spełniła normę FIFA, minimalna wartość tego parametru została wyznaczona na poziomie 30 N. Warto jednak pamiętać, że jest to poziom minimalny, a nie optymalny. W przypadku najbardziej trwałych sztucznych traw, parametr ten może sięgać nawet do 100 N.

    Im wyższa jest siła wyrywania pęczka włókien z podłoża, tym produkt jest trwalszy. Jeżeli zdecydujemy się na trawę o wskaźniku 30 N, czyli takim który spełnia normy ale nie należy do specjalnie trwałych, to ryzykujemy utratę włókien w trakcie wślizgów zawodników czy też podczas serwisowania nawierzchni maszynami serwisowymi.

    Producenci sztucznej trawy dokładają wszelkich starań, aby wyprodukować trawę jak najwyższej jakości i osiągnąć jak najwyższy parametr siły wyrywania pęczka. Jednym z dużych innowacji w tym zakresie jest tkana sztuczna trawa. W trawach tkanych, siła wyrywania pęczka uzyskana jest poprzez zastosowanie unikalnego splotu, który poprzez wielokrotne zaplatanie włókien runa w tkanym spodzie stanowi o sile zamocowania runa. Ponadto w trawach tkanych, siła zamocowania włókien runa w spodzie nie słabnie wraz z czasem użytkowania nawierzchni boiska.

    Grubość włókien runa trawy


    Grubość pojedynczego włókna w trawach sportowych powinna być większa niż 2000 dtex*, co daje nam grubość nominalną mieszczącą się w zakresie od 300 do 500 mikronów. Takie włókno jest wystarczająco sprężyste i trwałe, aby produkt był użytkowany przez lata. Cieńsze włókna są stosowane w sztucznych trawach dekoracyjnych.


    *Parametr dtex, określa masę przędzy w gramach na 10 000 metrów. Zatem im grubsza przędza i źdźbło trawy, tym większa masa i tym wyższa wartość wskaźnika dtex. Niemniej, wysoki poziom dtex przędzy niekoniecznie oznacza, że pojedyncze włókno jest grube a co za tym idzie bardziej wytrzymała. Parametr dtex przędzy jest bowiem również powiązany z ilością włókien w przędzy. Jeśli będzie dużo cienkich włókien, to dtex przędzy będzie wysoki, ale nie będzie się to przekładało na wytrzymałość samej nawierzchni.


    Rodzaj podkładu, jakim jest podklejona sztuczna trawa


    Rodzaj podkładu sztucznej trawy ma ogromne znaczenie zarówno dla trwałości produktu jak i dla środowiska. Sztuczne trawy podklejone są lateksem butadienowo – styrenowym lub poliuretanem. Oba wspomniane kleje nie tylko są szkodliwe dla środowiska, ale ich zastosowanie sprawia, że sztuczna trawa nie nadaje się do recyclingu bez kosztownego procesu rozdzielania surowców.

    To z kolei oznacza, że po okresie użytkowania i wymianie nawierzchni boiska na nową, starą sztuczną trawę trzeba poddać utylizacji, czyli spaleniu. Ten proces jest bardzo kosztowny. Dla przykładu, koszt utylizacji nawierzchni o powierzchni 2000 m2 zaczyna się obecnie od 100.000 zł i nieustannie rośnie.

    Trawy tkane podklejane są klejem poliolefinowym. Dzięki zastosowania takiego kleju, tkana sztuczna trawa nadaje się w całości do recyclingu. W efekcie, inwestor, który zdecyduje się na tkaną sztuczną trawę, będzie nie tylko pewny trwałości zakupionego produktu ale również zapewni sobie znaczne oszczędności podczas wymiany nawierzchni boiska w przyszłości.

    Sztuczna trawa na boisko – trawa tkana, czyli innowacja polskiego producenta


    Opisaliśmy już najistotniejsze czynniki, mają wpływ na wytrzymałość produktu oraz ekologię, czyli:
    1. Wysokość włókna sztucznej trawy;
    2. Siła wyrywania pęczka włókna z podkładu;
    3. Grubość włókien runa trawy;
    4. Rodzaj podkładu, jakim jest podklejona sztuczna trawa.

    Rozwiązanie o którym raptem wspomnieliśmy a które zdecydowanie zasługuje na uwagę to tkana sztuczna trawa. Oczywiście, rozwiązanie to jest kompatybilne z wymienionymi powyżej czynnikami i może być na ich bazie oceniane.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tkanej sztucznej trawie lub chcesz dopytać o parametry techniczne istotne przy wyborze sztucznej trawy na Twoje boisko, zapraszamy Cię serdecznie do kontaktu. Chętnie z Tobą porozmawiamy, odpowiemy na pytania i doradzimy najlepiej, jak potrafimy. Ponadto, jeśli będzie taka potrzeba, wyślemy Ci próbki, żebyś namacalnie mógł ocenić różnicę w różnych rodzajach sztucznych nawierzchni i wybrać tę, która będzie Ci służyć przez kolejne lata.