Nawierzchnia hybrydowa – jako alternatywa dla traw piłkarskich zasypowych
Rynek sztucznych traw ciągle się rozwija. Producenci dostosowują się do nowych trendów, sytuacji gospodarczej i regulacji prawnych. Z kolei właściciele boisk coraz częściej szukają alternatyw dla nawierzchni naturalnych i sztucznych, które powstały przy wykorzystaniu starszych technologii. Pojawia się więc pytanie – jaka jest alternatywa dla wymienionych wyżej rozwiązań?
W tym artykule przedstawimy nawierzchnię hybrydową, czyli trawę naturalną wzmocnioną tkaną matą wzmacniającą. Czy to rozwiązanie może być alternatywą dla technologii zasypowej? Czytaj do końca, by poznać wady i zalety obu rozwiązań.
Charakterystyka traw piłkarskich zasypowych
Trawy zasypowe to sztuczne nawierzchnie, które mają zastosowanie przede wszystkim na boiskach piłkarskich (w miejskich obiektach i klubach sportowych, na stadionach, w ośrodkach treningowych). Taka trawa składa się z kilku warstw, a jej nazwa pochodzi od wypełnienia, czyli tego, czym “zasypujemy” nawierzchnię. Najczęściej jest to piasek i granulat gumowy, rzadziej zasypy organiczne np. korek. Ponadto, jedną z warstw systemu trawy zasypowej może, ale nie musi, stanowić mata amortyzująca typu shockpad.
Rodzajów tej nawierzchni jest wiele. Mogą różnić się wypełnieniem, długością runa, typami włókien, a także technologią wykorzystaną przy produkcji. Wszystkie te cechy oraz czynniki zewnętrzne (m.in. intensywność użytkowania, warunki pogodowe) wpływają na żywotność produktu. Aby podnieść jakość trawy tego typu i zwiększyć jej okres użyteczności, producenci na całym świecie szukali nowych rozwiązań. Efektem tych starań jest m.in. nawierzchnia zasypowa ze sztucznej tkanej trawy Wovengrass. To produkt, który jest bardzo trwały i świetnie zastępuje naturalną murawę.
Najważniejsze informacje o trawie piłkarskiej zasypowej
Trawy zasypowe a nowe standardy
Technologie wykorzystywane do produkcji sztucznych traw sportowych są ciągle rozwijane. Pojawiają się nowe systemy, a sytuacja gospodarczo-ekonomiczna wpływa zarówno na wybory producentów, jak i użytkowników boisk. Obecnie wiele dyskusji wzbudza zwłaszcza aspekt ekologiczny. Unia Europejska planuje wprowadzić ograniczenia związane z mikroplastikami, co znacząco wpłynęłoby na trawy zasypowe z granulatem gumowym. Ponieważ granulat gumowy o frakcji poniżej 5 mm traktowany jest jako mikroplastik, to takie wypełnienie już niebawem może zostać wyparte przez inne materiały lub, co wydaje się bardziej prawdopodobne, nowe technologie.
Coraz częściej producenci kierują się względami środowiskowymi na każdym etapie produkcji: od projektu, aż po utylizację. Tak jest również w przypadku naszej firmy. Trawa Wovengrass składa się z polietylenu i polipropylenu, czyli 100 % z poliolefin. Wszystkie produkty pochodzące z naszego zakładu w Łodzi podlegają pełnemu recyklingowi materiałowemu i są tym samym ekologiczne.
Niemniej, taka dbałość o środowisko nie zawsze jest standardem. Nowe wymagania rynkowe i rozwój nowych technologii wskazują na to, że przyszłość traw zasypowych może być bardzo ciekawa. W tym kontekście coraz więcej mówi się o alternatywnych systemach.
Nawierzchnia hybrydowa
Alternatywą dla traw piłkarskich zasypowych może być technologia hybrydowa, która szybko zyskuje na popularności. Zaliczamy ją do nowej generacji sztucznych traw, tuż obok nawierzchni bezzasypowych i traw z miksem włókien monofil i fibryl. Na tle innych systemów wyróżnia się przede wszystkim swoją budową – nawierzchnia hybrydowa czyli połączenie sztucznej trawy tkanej z naturalną. Jak to działa?
System hybrydowy opracowany przez DYWILAN Wovengrass składa się z trawy naturalnej i tkanej maty, czyli trawy hybrydowej, oraz z kilku innych niezbędnych warstw poidbudowy m.in. drenażu, warstwy odsączającej i warstwy wegetacyjnej. Połączenie sztucznej murawy z naturalną doskonale się uzupełnia – tkana technologia syntetycznych włókien wzmacnia naturalną trawę. Umożliwia swobodny rozrost korzeni, które oplatają sztuczne włókna i matę. Dzięki temu boisko zachowuje właściwości naturalnej nawierzchni (wygląd, zapach, stabilność), ale jednocześnie jest bardziej wytrzymałe, równe i odporne na warunki pogodowe czy intensywność użytkowania.
Najważniejsze informacje o trawie hybrydowej
Wybór odpowiedniego systemu – co wziąć pod uwagę?
Podsumowując, nawierzchnia hybrydowa jest dobrą alternatywą dla traw piłkarskich zasypowych, jednak warto pamiętać, że podczas wyboru należy kierować się swoimi potrzebami. Nie w każdym przypadku hybryda będzie idealnym systemem i analogicznie dotyczy to także trawy zasypowej. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem skonsultowanie się ze specjalistą, który dokładnie zbada potrzeby danego miejsca i zaproponuje system dopasowany m.in. do budżetu, warunków klimatycznych czy przeznaczenia boiska.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się wiedzą i pomożemy w wyborze. Oferujemy również możliwość wysyłki próbek, dzięki którym bez problemu ocenisz różnice między rodzajami sztucznych nawierzchni i sprawdzisz namacalnie ich właściwości.