Ekologia w standardzie

Data: 11 maja 2021 Autor: Paweł Sala

Czy tkana sztuczna trawa sportowa jest ekologiczna?Sztuczne nawierzchnie są coraz częściej alternatywą dla traw naturalnych na boiskach sportowych i nie dotyczy to tylko boisk piłkarskich i treningowych ale również innych nawierzchni wielofunkcyjnych. Wiecznie zielona powierzchnia pojawia się również na kortach tenisowych, polach golfowych jak również placach zabaw dla dzieci. Dlaczego stała się tak popularna? Sztuczna nawierzchnia utrzymuje się we wspaniałej kondycji cały rok, a dodatkowo nie wymaga specjalnej pielęgnacji (nawożenia i nawadniania) oraz koszenia. Jest to niezwykle istotne dla boisk piłkarskich, gdyż utrzymanie wysokiej jakości sztucznej trawy na boisku generuje dużo niższe koszty oraz zabiera zdecydowanie mniej czasu i nakładu pracy niż w przypadku boisk z trawą naturalną.

Pojawia się tylko jedno zasadnicze pytanie: czy jest bezpieczna dla środowiska? Czy jest to opcja ekologiczna?

Coraz częściej urzędy miejskie i gminy wymagają stosowania produktów ekologicznych i takich, które można podać recyklingowi. Nawierzchnia, która w 100% podlega recyklingowi, może okazać się idealnym rozwiązaniem dla miejskich budżetów.

Dywilan – recykling w standardzie

Tkana sztuczna trawa sportowa z Dywilanu jest wykonana z surowców z jednej grupy chemicznej poliolefin, dzięki czemu firma jest w stanie zagwarantować, że wszystkie produkty pochodzące z Łodzi podlegają pełnemu recyclingowi materiałowemu. Wszystkie komponenty można stopić w tej samej temperaturze i po użyciu całkowicie poddać recyklingowi aby stworzyć nowe produkty. Sztuczna trawa w nowoczesnej technologii tkania jest nie tylko ekologiczna, lecz także oferuje ponadprzeciętne parametry użytkowe: wytrzymałość pęczków na wyrywanie, pionową pozycję włókien, jednolity parametr toczności piłki w każdej strefie boiska, stabilność dla stopy piłkarza. Wymienione parametry to bardzo istotne walory użytkowe, poprawiające komfort gry i podnoszące jej jakość.

Eliminacja mikroplastiku w środowisku

Takie wyzwanie rzuciła UE całej gospodarce. Odpowiedzią polskiego producenta sztucznej trawy są wyroby dedykowane do systemów traw bezzasypowych, dzięki którym boisko instalowane jest bez użycia granulatu gumowego. Drugim wolnym od mikroplastiku rozwiązaniem jest nawierzchnia z trawą hybrydową w oparciu o opatentowaną tkaną matę, instalowaną wraz z naturalną nawierzchnią boiska. Dotychczas takich boisk jest już zainstalowanych w UE kilkadziesiąt, w tym kilka w Polsce!

Zużycie wody

Wszyscy wiemy, jak ważne jest mądre oszczędzanie. Nie chodzi tylko o pieniądze ale w obecnych czasach wszyscy powinniśmy pomyśleć o naszej planecie. Globalne zasoby wody zdatnej do picia kurczą się w zastraszającym czasie. Czy podlewając trawnik zastanawiamy się jak cennym surowcem jest woda? Trawa naturalna potrzebuje wody, to fakt. Potrzebuje jej dużo w przeciwieństwie do sztucznej trawy, szczególnie w sezonie wegetacyjnym i letnim. Ale co w przypadku kapryśnego klimatu, gdy niespodziewanie z powodu oberwania chmury mecz czy trening musi zostać odwołany?

Przepuszczalność wody

Użytkownicy boisk spotykają się z problemem zalanych boisk po intensywnym deszczu co uniemożliwia im granie. Jest to spowodowane słabą przepuszczalnością wody przez nawierzchnię. Tkana sztuczna trawa jest idealną nawierzchnią zalecaną do stosowania przez cały rok. Jest wykonana z porowatego spodu, który odprowadza wodę całą swoją powierzchnią. Struktura tkaniny zapewnia wysoką przepuszczalność wody i zapobiega tworzeniu się lodu wewnątrz nawierzchni. Przepuszczalność wody wynosi około 6500 mm / h, co powoduje prawie natychmiastowe przenikanie wody podczas opadów deszczu do podłoża.

Podsumowanie

Planując nowe inwestycje w boiska ze sztuczną trawą, powinno się mieć na uwadze zbliżające się zmiany w przepisach unijnych, a także coraz wyższe wymagania dotyczące ochrony środowiska, ekologii i ograniczenia emisji mikroplastików. Ważne jest to, czy zakupiona przez nas sztuczna trawa będzie mogła podlegać pełnemu recyklingowi materiałowemu. Warto wybrać systemy solidne, o wydłużonej żywotności i takie, które nie przysporzą problemów, także po okresie gwarancyjnym.

DYWILAN SP. Z O.O. to pierwszy producent tkanej sztucznej trawy oraz tkanej maty pod murawy hybrydowe na nawierzchnie sportowe.